Son Dakika Altın Fiyat

Yeni pay stratejisi: Gaye getiriler düşüyor!

Makro kestirimlerde değişiklik ve risksiz faiz oranında artış

Temel makro göstergelerimize ait varsayımlarımızda değişiklik yapıyor ve bunları pay değerlemelerimize yansıtıyoruz. 2019 yılına dair makro varsayımlarımızda yaptığımız değişiklikler şu halde: (1) Ekonomik büyüme iddiamızı %1,6’dan %1,3’e indirdik; (2) enflasyon varsayımımızı %16,6’dan %16’ya revize ettik; (3) yılsonu dolar/TL varsayımımızı 5.98’den 6,19’a yükselttik; (4) 10 yıllık gösterge tahvil faizi iddiamızı %15,5’ten %17,5’e artırdık ve (5) daha evvel %15,5 olan risksiz faiz oranı varsayımımızı %18 olarak güncelledik.

Maksat getiri varsayımlarımızda ortalama %6,8 düşüş

Tahminlerimizdeki değişiklikler sonrasında maksat getiri kestirimlerimiz ortalama olarak bankalarda %15,9, gerilerken, sanayi şirketlerinde %2,3 arttı. Sanayi şirketlerindeki amaç paha artışının ana nedeni tartısı yüksek olan Tüpraş’ta yapılan temel ayarlama olup, Tüpraş haricindeki sanayi şirketlerinde gaye kıymetlerimiz %1,7 azalış göstermiştir. Sanayi şirketlerindeki gaye bedellerinin azalmasının bankacılık bölümünden az olmasının ana nedeninin ise bankaların değerleme modellerinin faizlere çok daha fazla hassas olması ve şirketlerin bir birçoklarının ihracata dayalı gelirlerinden ötürü kıymetlerini daha fazla koruyabilme özelliğine sahip olmasını vurgulamakta yarar var.

Model Portföy ve teklif (tavsiye kararı) değişiklikleri

Yaptığımız değerlemelerden elde ettiğimiz cazip sonuçlara ek olarak portföy; (1) nakit akışları yurtiçi ekonomik şartlardaki yavaşlamaya dirençli (Otokar, Tekfen, Tofaş, Türk Telekom, Migros), (2) yıl boyunca görece güçlü kâr momentumu yakalaması mümkün (Otokar, Petkim) ve (3) son fiyatları itibariyle çeşitli şirket özelindeki nedenlerle çok iskontolu durumda olan paylardan oluşturulmuştur. Migros ve Yapı Kredi, yurtiçi piyasanın olağanlaşmasını sağlayacak mümkün bir geri dönüş senaryosunda portföyümüzdeki en ucuz varlıklar pozisyonundadır. Başka ayrıntı ve münasebetler Görsel 6‘da yer almaktadır. Ulusoy Elektrik için “Al” olan tavsiyemizi, payın son durum itibariyle dönem fiyatının %3 altında süreç görmesi nedeniyle “TUT”a çekiyoruz.

Gedik Yatırım strateji raporundan alıntıdır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu