Son Dakika Altın Fiyat

TEPAV:  Perakendeciye inanç geldi

TEPAV Araştırma Enstitüsü’nün 113 aydır yayınladığı Perakende İtimat Endeksi Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran 4.4 puan artış kaydetti. TEPAV’ın anket notu şu halde:

Perakende inancı, Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran 4,4 puan, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran 2,4 puan arttı. Perakende inancının geçen yıla ve geçen aya nazaran artışında, önümüzdeki 3 ayda satış beklentisindeki yükseliş tesirli oldu. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” bölümü, Mayıs ayında perakende inancında en fazla artış gösteren dal oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla nazaran AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha âlâ performans sergiledi.

Perakende itimadı geçen yıla ve geçen aya kıyasla arttı

Mayıs ayında -15,6 puan pahasını alan ZİRVE, geçen yılın birebir devrine nazaran 2,4 puan, geçen aya nazaran 4,4 puan arttı. ZİRVE pahasının geçen yıla ve geçen aya nazaran artışında önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergesindeki düzgünleşme tesirli oldu.

TAHLİL:  Ramazan ve turist tesiri

Nisan ayında düşük seyreden TEPAP perakende inanç endekesinde Mayıs’ta gözlenen toparlanma Ramazan-Bayram alışverişleri ve Nisan’da %24 artan turist girişleri ile kontaklı olabilir. Artışta yiyecek, içecek ve tütün eserlerinin başı çekmesi  bu gözleme takviye veriyor.

Elimizdeki öteki itimat endeksleri ve bir ay geriden takip eden AVM ciroları, beyaz eşya  ve otomotif satışları üzere datalarda şimdi bir canlanma işareti yok.

Bu durumda endeksin Haziran ayında tekrar gerilemeye başlaması mümkün.

Vaktinde tarafsız haberler ve gündemi aydınlatan yorum ve tahlillere erişmek için ParaAnaliz’i Faceook’ta takibe alın.   Sayfamız BilgeEkonomist, işte linki.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu