Son Dakika Altın Fiyat

SABAH Raporu:  Ticaret Savaşı yine başlarken, piyasalar “yeter artık” dedi

ABD Ticaret Bakanı Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin basın toplantısında Çin’le müzakerelerin süreceği, lakin Cuma günü 200 milyar dolar kıymetinde ithalat üzerinde verginin %10’dan %25’e yükseltileceğini teyit ettiler. Şayet Perşembe- Cuma günü Washington’da görüşmeleri sürdürecek Çin Lider Yardımcısı  Lıu He geri adım atmazsa, 500 milyar dolarlık ithalatın tümüne de vergi gelebilir.

Beyaz Saray’a nazaran bu ani taraf değişikliğinin nedeni Beijing’in birinci tiplerde verdiği birtakım taahhütlere sadık kalmaması. Örneğin tüm mütabakat metni Çin maddeleriyle garanti altına alınacaktı, ama bundan cayılmış. Natürel, bu Beyaz Saray’ın savunması. Çin kaynakları ise Beyaz Saray’ın bir mutabakat sağlansa dahi yürürlükteki ek vergileri kaldırmak niyetinde olmadığını münasebet gösteriyor.  Şimdi en karamsar senaryo olan tüm mal ve hizmetlere ek vergiler salınması ve ardından ticaret dışı manilere başvurulmasından kaygılanmaya neden yok, ancak yatırımcı Trump’dan gelen yürek verici bildirilere kanarak %100 Ticaret Barışı fiyatlamıştı. 1Ç2019’da   yatırımcıların bir numaralı tasası olan küresel resesyon ve Çin iktisadında zelzele gündemden düşüyordu.

Sonuçta Wall Street dün akşam “yeter artık” diyerek, Dow Jones ve SP500’ü sırasıyla %1.79 ve %1.59 sattı. Kaygı endeksi VIX carry trade’i olumsuz etkileyecek 20 seviyesine kadar yükselirken, altın  %1 bedelli.  Japon Yeni de paha kazanırken, Fitch Ticaret Savaşı’nın genişlemesi senaryosundan küresel risk iştahında gerileme ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’dan (GOP, Ülkeler = GOÜ) sermaye  kaçışı yaşanacağını öngördü.

Bu sabah da asya satıcılı açılrken (Şangay %2 civarında kayıplı, TSİ ile 06:00), dün MSCI GOP Pay Endeksi %0.6 bedel yitirdi. Çabucak bütün GOÜ para üniteleri de dolara karşı paha yitirirken, TL yeniden başı çekenler ortasındaydı.

Tahvil Hükümdarı lakabıyla meşhur DoubleLine varlık idare şirketi CEO’su  Jeffrey Grundlach Ticaret Savaşı’nın sürmesine %50’den fazla ihitmal tanırken, borsaların ayı pazarına girebileceği  uyarısını yaptı.

CNBC’ye konuşan teknik tahlil uzmanları SP500’de %20’lik bir düzeltmenin eşiğine gelindiğini öngördüler.

En son olarak ise, Fed FOMC açıklama ve tutanaklarında Ticaret Savaşları’ndan derin korku söz ederek piyasaları rahatlatan “güvercin duruşuna” dönmüştü. Ama, bu günlerde Fed şimdi piyasaları destekleyeceğine dair sinyal vermedi.

Fed Lider Yardımcısı Richard  Clarida Bloomberg Television’a ABD iktisadı ve Fed’in para siyasetine ait değerlendirmelerde bulundu.

Clarida, son devirlerdeki düşük enflasyonda süreksiz faktörlerin tesirli olduğunu söyledi ve “Faizlerin aşağı ya da üst tarafta hareket etmesi için güçlü bir temel görmüyoruz” dedi.

Dış ticaretin iktisat üzerinde şimdiye kadar büyük bir tesiri olmadığını söyleyen Clarida iktisat ve para siyasetinin güzel durumda olduğunu ve para siyasetinin sıkılaştırma ya da gevşetme tarafında bir eğilim olmadığını belirtti. (Kaynak: BloombergHT)

Artık yatırımcılar Washington’da Ticaret Görüşmeleri’ne hipnotize oldu. Eer Liu He son anda Trump’ı beklemeye ikna ederse, çok ani bir coşku rallisi beklenir, lakin bu senaryo düşük ihtimal. Çin delegasyonunun açıklama yapmadan ABD’yi terketmesi ise yeni bir panik atağına neden olabilir.

Türkiye açısından seçim meçhullüğü göz önüne alındığında, GOP’da risk iştahı düzelmeden mali varlıkların üst hareketi muhtemel değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu