Bosna Hersek

Neum-Trebinje Gezilecek Yerler ve Tarihi

Neum-Trebinje Gezilecek Yerleri, Tarihi

Bosna-Hersek’in denize kıyısı olan tek şehri Neum’dur. Neum, 21 kilometrelik uzunluğu ile Bosna’nın Adriyetik Denizi’nden tek çıkış yolu olmaktadır. 1991 yılında yapılan nufus sayımına göre Neum’un  nüfusu 4.605’dir.

Trebinje şehri de Bosna-Hersek’e aittir. Ancak Sırp Cumhuriyeti’nde yer alan şehir olarak görülür. Bosna-Hersek’in güneyinde bulunur ve nüfusu 11.603’tür. Neum-Trebinje gezilecek yerleri, tarihi, Bosna-Hersek için çok önemlidir. Bu iki şehrin stratejik önemi tarih boyunca dikkat çekmiştir.

Neum Tarihi

1699 yılında Osmanlıların eline geçen Neum, 1992-1995 yılları arasında süren Bosna Savaşın’dan sonra paylaşılamamıştır. Bosna-Hersek ve Hırvatistan arasında sorun olmuştur. Hırvatistan, Dayton Barış Antlaşması sırasında Neum’u almak için çok ısrar etmiştir. Ancak Bosna Başkanı Aliya İzzetbegovicin bu isteğe direnmesi ile birlikte Neum, Bosna-Hersek’in sınırları içerisinde kalmıştır.

Neum Gezilecek Yerleri

Dik tepeleri, doğal güzellikleri, kumlu plajları ve turistik otelleri ile Neum dikkat çekmektedir. Çok büyük otel kapasitesine sahip olan Neum, alışveriş açısından oldukça ucuzdur. Bölgede turizmin sağladığı ekonomik canlılık bulunmaktadır. Neum’da sadece kıyı turizmi aktif olarak faaliyet göstermektedir. Neum gezilecek yerleri arasında doğal güzelliği ve zengin arkeolojik tarihi bulunur. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile tarım turizmi de gelişme göstermiştir. Küçük bir tatil kasabası görünümünde olan Neum’un denizi kapalı körfez içinde olduğu için çok sakindir. Burada lezzetli şarapları içebilir ve denizde çıkan taze balıkların tadına bakabilirsiniz. Aynı zamanda kiralık botlar ile ada ve koyları ziyaret etme imkanı da bulunmaktadır. Alternatif olarak dalış ve atlayış, su kayağı, Jet ski yapabilirsiniz.

Trebinje Tarihi

Şehrin ne zaman kuruluğu bilinmese de ismi ilk olarak 10. yüzyılın ortalarında Bizans İmparatoru tarafından kullanılmıştır. Trebinje, 1466 yılında Osmanlıların eline geçmiştir. 1687-1699 yıllarında Venedik, Trebinje bölgesini işgal etmiş ve büyük yıkımlar yapmışlardır. 1878 yılında Avusturyalılar ele geçirmiş  ve 1918 yılına kadar onların elinde bulunmuştur. 1918 yılında Yugoslavya içinde yer almıştır. 1918-1941 yılları arasında büyük gelişmeler olmamıştır. 1992 Bosna Savaşı ile Sırpların kontrolüne geçmiş ve müslüman olan nüfus şehirden sürülmüştür. Savaş bittikten sonra göç eden birçok kişi şehre geri döndü ancak geriye hüzünlü anılar kaldı.

Trebinje Gezilecek Yerleri

Arslanağa Köprüsü

Trebinje nehrinin üzerine inşa edilen bir köprüdür. 1570-1574 yılları arasında Arslanağa Köprüsü, Sokullu Mehmet Paşa Vakfı tarafından yapılmıştır. Ancak Trebinje nehrine elektrik santrali yapılması nedeniyle köprü, 1970-1972 yılları arasında nehrin batı kısmına taşınmıştır. Köprünün taşları tek tek sökülmüş ve yeniden inşa edilmiştir. Köprü, Osmanlının Rumeli’de yaptığı en eşsiz eserleri arasında bulunmaktadır.

Zupa Cami

Eski şehirde bulunan Zupa Cami, 500 yıllık bir tarihe sahiptir. Tarih boyunca 6 kez yıkılmasına rağmen küllerinden doğan cami, Trebinje’de bulunan en önemli islami eserlerden birisidir. Cami 16. yüzyılda inşa edilmiş ve en son 1992-1995 yıllarında savaş sırasında Sırplar tarafından yıkılmıştır. 2010 yılında yenilenerek ibadete açılmıştır.

Kurtarıcıların Anıtı

Kurtarıcıların Anıtı, Birinci Dünya Savaşı sırasında 2 kadın ve 77 erkeğin asıldığı yere yapılmıştır. Trebinje’nin kurtuluşunun 20. Yıl dönümünde anıt, 5 Ağustos 1938 yılında açılmıştır. Savaşın acı yüzünü gösteren anıt şehrin önemli sembollerinden birisidir. Özgürlüğü ve barışı temsil eden bir anıttır.

Herzegovina Müzesi

Şair ve diplomat olan Jovan Duric tarafından 1952 yılında kurulmuştur. Müzede Taş devrinden Orta Çağ devrine kadar birçok arkeolojik eser bulunmaktadır. Herzegovina Müzesi içerisinde 400 tablo, heykel ve Osmanlı dönemine ait eserler bulunmaktadır. Müzede farklı zamanlarda sergiler ve müzik konserleri de yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu