Neler yeni

Hoş Geldiniz! Yurt Dışında Yaşayan Gurbetçiler Forumu - gurbetciler.net

Yurt dışına gitmek isteyenler ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerin platformu gurbetciler.net'e hoş geldiniz. Siz de foruma üye olarak ücretsiz ilanlar verip gitmek istediğiniz bölge hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor

Diğer ülkelerde ve bölgenizde yaşayan insanlara soru sor.

İlan Ver

Bölgendeki gurbetçiler için ücretsiz ilan ver ve ticarete başla.

Tanış

Bölgendeki gurbetçilerle tanışarak kendinize konumuz hakkında bilgi edinin.

Araçlarınızın Kışlık Bakımlarını Yaptırmayı Unutmayın

aysegl

Üye
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
12
Tepkime puanı
5
Puanları
3
Kış Sezonu girmeden önce Araçlarda yapılması gereken bir takım periyodik bakımları kontrol etmekte fayda vardır. Can ve mal güvenliğimiz açısından ayrıca ihmalkarlık sonucu oluşabilecek büyük tamir masrafları da önlenmiş olunur. Çok uygun fiyatlara Tamirhanelerde Kışlık kontroller yapılmaktadır.

Radyatör antifrizini kontrol edin:
Yeterli antifriz olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Soğutucu, içinden soğutma suyunun aktığı binlerce küçük kanattan oluşur. Su orada donarsa, Radyatörün değişmesi gerebilir. Radyatör hemen tamir edilmezse, aşırı ısınma nedeniyle büyük motor hasarına bile yol açabilir (hava akışıyla "soğutma" kışın bile yeterli değildir!). Mağazalarda veya benzin istasyonlarında soğutma sıvısı için donmaya karşı koruma için test cihazları da vardır.
Soğutma sisteminin donmaya karşı korunması için en az -25 ° Celsius sağlanmalıdır.

Çok önemli: Sadece donma korumasını değil, aynı zamanda dolum seviyesini de kontrol edin! Gerekirse hemen doldurun!
Uygun olmayan maddelerle karıştırmak soğutma devresine zarar verebilir.

Motor yağı: Araç bilgisayarı rapor verene kadar beklememelisiniz. Yağ seviye çubuğu, motor yağının durumunu kontrol ederken yağ seviyesini kontrol etmenin hala en güvenilir yoludur. Yağ eksikse, hemen doldurun, ancak hiçbir durumda maksimum seviyenin üzerine çıkmayın. Yağ gerçekten kirliyse veya üzerinde köpük varsa, kilometreye henüz ulaşılmamış olsa bile yağı değiştirme zamanı gelmiştir. Motor yağındaki bir arıza, büyük motor hasarına yol açabilir.

Araba aküsü: Farlar, ısıtma ve diğer elektrik tüketicileri, marş aküsünün kışın ekstra iş yapmasına izin verir. Araçta eski bir Akü varsa, alternatör artık aküyü şarj etmek için yeterli güce sahip olmayacaktır. Kışın yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi Akü olduğunu unutmayın ve mutlaka kontrolden geçirin.

Ön cam silecekleri ve su:
İyi görüş hayati önem taşır! Bu nedenle, ön cam sileceklerini şimdi kontrol edin ve gerekirse değiştirin! Cam yıkama suyunun donmasını engellemek için katkı maddesi kullanın ve Cam sıvısı karışımını -20 dereceye ayarlayın.
Bu sadece ön camı temizlemekle kalmaz, aynı zamanda su, pompa ve püskürtme memelerinin donmasını önler.

Kapı contalarını ve kapı kilitlerini koruyun:
Donmuş kapı ve bagaj kapağını açmak bazen çok uğraştırabilir. Kapı ve bagaj kapağı lastikleri özel bakım ürünleri, örneğin "kauçuk bakım ürünleri" veya alternatif olarak silikon yağları yada vazelin kullanılmamasını tavsiye edilir. Kapı Kilitlerinin donması önleyiciler uygun fiyatlarda satılmaktadır, bunlardan bir tane bulundurmanız faydalı olacaktır.

Lastikler:
Kış havasında doğru lastiklere sahip olduğunuzdan emin olun. Alp sembolü olan kış veya M+S sembolünden birisi yok ise Kış lastiği degildir. Yaz lastikleri soğuk hava için tasarlanmamıştır - sert kauçuk bileşimleri vardır ve kış lastikleri için tipik olan kılcal kanallar eksiktir. Sonuç olarak, zemindeki tutuşlarını çabucak kaybederler. Lastik havalarını kontrol edin, Doğru lastik basıncı genellikle kapıdaki bir etikette veya yakıt doldurma kapağında bulunabilir.

Fren hidroliği ve Fren Sistemi:
Güvenli bir sürüş açısından Fren sistemi çok önemlidir. Özellikle Kış mevsiminde kaygan zeminde çok büyük sıkıntılara sebep olmadan Fren sistemi mutlaka kontrol edilmeli, eskiyen Fren balataları, Fren Diskleri ve Fren Hidrolik yağı değiştirilmelidir.

Araç Lamba ve Farlarını kontrol etmeyi unutmayınız.
Buz kazıyıcı, süpürge, Ön Cam Folyesi, (Bölgelere ve Ülkelere göre değişiklik gösterebilir) kar zinciri bulundurmayı unutmayınız.
 

aylin

Üye
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
10
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Bilgilendirme için teşekkürler, kar yağdığı zaman kazaların çoğu tedbirsizlikten kaynaklanıyor.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst