Neler yeni

Hoş Geldiniz! Yurt Dışında Yaşayan Gurbetçiler Forumu - gurbetciler.net

Yurt dışına gitmek isteyenler ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerin platformu gurbetciler.net'e hoş geldiniz. Siz de foruma üye olarak ücretsiz ilanlar verip gitmek istediğiniz bölge hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor

Diğer ülkelerde ve bölgenizde yaşayan insanlara soru sor.

İlan Ver

Bölgendeki gurbetçiler için ücretsiz ilan ver ve ticarete başla.

Tanış

Bölgendeki gurbetçilerle tanışarak kendinize konumuz hakkında bilgi edinin.

Almanya'da Dini İnanç

aysegl

Üye
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
12
Tepkime puanı
5
Puanları
3
Almanya Anayasası insanların dini inançlarını güvence altına alır. Din hürriyeti, dini inancını başkalarıyla beraber özgürce seçmeyi ve inanmayı fakat aynı zamanda dinsiz olmayı da kapsar. Din hürriyetinin özü, tüm dini inançların eşit muameleye tabi tutulmasıdır. Bundan dolayı anayasaya göre devlet kilisesi yoktur. Devlet dinlere karşı eşit mesafede durmak zorundadır ve ne bir inanca imtiyaz verebilir ne de zorluk çıkarabilir. Fakat devletle değişik dini topluluklar arasında karşılıklı saygıya dayanan işbirliği vardır.

Almanya halkının büyük çoğunluğu Hıristiyanlık dinine inanmaktadır: yaklaşık 24 milyondan fazla kişi Katolik Kilisesine, neredeyse bir o kadar da Protestan Kilisesine bağlıdır. Ortodoks Hıristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler, Budistler de Alman toplumunun parçalarıdırlar. Müslümanlar dört milyonluk nüfus payıyla üçüncü büyük inanç topluluğunu oluştururlar.

Pazar ve bayram günleri kanunlarında Noel ve Paskalya gibi Hıristiyan bayramları düzenlenmiştir. Bazı eyaletlerde, başka dine mensup çocuklara dini bayram günlerinde tatil verme imkânı da bulunmaktadır.

Ebeveynler, çocuklarını din dersine göndermekte serbesttirler. Genelde okullarda Katolik ve Protestanlara yönelik din dersi verilir. Lüzum üzerine Hıristiyan-Ortodoks veya Yahudiler için de din dersi verilmektedir. Batıdaki birçok eyalette Almanca İslam dini dersi denenme aşamasındadır ve genişletilmesi planlanmıştır.

Verilen din dersleri ve düzenlemeler hakkında çocuğunuzun öğretmenlerine soru yöneltebilirsiniz.

Buralardan Bilgi Alabilirsiniz
  • Yetişkin Göçmen Danışmanlığı
  • Kiliseler ve Dini Cemaatler
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DITIB): www.ditib.de
İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ): www.vikz.de
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABF): www.aabk.info
Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD): www.islam.de
Almanya İslam Konferansı (DIK): www.deutsche-islam-konferenz.de
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst