Neler yeni

Hoş Geldiniz! Yurt Dışında Yaşayan Gurbetçiler Forumu - gurbetciler.net

Yurt dışına gitmek isteyenler ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerin platformu gurbetciler.net'e hoş geldiniz. Siz de foruma üye olarak ücretsiz ilanlar verip gitmek istediğiniz bölge hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor

Diğer ülkelerde ve bölgenizde yaşayan insanlara soru sor.

İlan Ver

Bölgendeki gurbetçiler için ücretsiz ilan ver ve ticarete başla.

Tanış

Bölgendeki gurbetçilerle tanışarak kendinize konumuz hakkında bilgi edinin.

Almanya'da Alışveriş ve Tüketici Hakları

aysegl

Üye
Katılım
27 Eki 2020
Mesajlar
12
Tepkime puanı
5
Puanları
3
Alışveriş ve Ödeme
Gıda ve güncel ihtiyaç ürünlerini gıda marketlerinden, alışveriş merkezlerinden veya özel mağazalardan satın alabilirsiniz. Fakat aynı veya benzer şeylerin değişik yerlerde, değişik fiyatlarla satılabileceğini unutmayınız. Özel indirimler genelde kısa süre için geçerlidir. Bu yüzden kalite ve fiyatları karşılaştırmanız çok faydalı olacaktır.

Yüksek fiyatlı ürün almadan önce, almak istediğiniz ürün kategorisindeki test raporlarını okumanızda da yarar vardır. Bu çeşit bilgileri ve kalite notlandırmalarını basından, özel dergilerden veya Alman Ürün Test Vakfının (Stiftung Warentest) ve Tüketicileri Koruma Merkezlerinin internet sitelerinden alabilirsiniz.

Açılış Saatleri
Almanya’da alışveriş yerleri aynı saatlerde açık olmazlar. Eyaletlere göre bu zamanlar farklıdır. Genelde mağaza ve marketler saat 9 ila 20 arası açık olurlar

Alışverişte Ödeme
Almanya’da her yerde nakit ödeme yapabilirsiniz. Nakitsiz ödeme de çeşitli şekilde yapılabilir. Bir bankada ciro hesabınız olması halinde size genellikle ödemelerinizi yapabileceğiniz bir ciro kart veya bir kredi kartı verilecektir (bazıları ücretli). Ödenen meblağ otomatikman hesabınızdan kesilir (bu konuda bkz. X. Bölüm – “Banka ve Sigortalar”).

İnternetten Alışveriş
Günümüzde artık çoğu ürünü internet üzerinden almak mümkündür. Fakat internette her satılan ve satana güvenilemez. Bu nedenle internet alışveriş ve açık arttırmalarında çok dikkatli olmanız gerekir. En emniyetlisi, örneğin ürün geldikten sonra ödemesi yapılan veya fatura ederi rızanızla hesabınızdan çekilen (Lastschrift) alışverişlerdir (bu konuda bkz. X. Bölüm – “Banka ve Sigortalar”). Bunun avantajı, hesabınızdan çekilen ödemeler için sekiz hafta içinde kural olarak parayı bankadan geri alma hakkınız olmasıdır.

Şans Oyunlarında Dikkat
Adresiniz istendiğinde dikkatli olunuz. Şans oyunları çoğu kez adres toplamak için düzenlenmektedir. Ardından posta, e-posta ve telefon yoluyla yığınla reklam gelir. Çoğu insan da bundan rahatsızlık duyar. Müşteri ve bonus kartları da çoğu kez reklam için adres toplama amacıyla verilmektedir.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst