Neler yeni

Hoş Geldiniz! Yurt Dışında Yaşayan Gurbetçiler Forumu - gurbetciler.net

Yurt dışına gitmek isteyenler ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerin platformu gurbetciler.net'e hoş geldiniz. Siz de foruma üye olarak ücretsiz ilanlar verip gitmek istediğiniz bölge hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor

Diğer ülkelerde ve bölgenizde yaşayan insanlara soru sor.

İlan Ver

Bölgendeki gurbetçiler için ücretsiz ilan ver ve ticarete başla.

Tanış

Bölgendeki gurbetçilerle tanışarak kendinize konumuz hakkında bilgi edinin.

Almanya Yabancı Diploma ve Belgelerin Tanınması

admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
14 May 2020
Mesajlar
173
Tepkime puanı
50
Puanları
53
Web sitesi
www.gurbetciler.net
Mesleki yeterlilik tespit kanunu (BQFG), federal devletin yetkisinde kalan mesleklerin tanınma prosedürünü düzenlemektedir. Yurt dışında kazanılan mesleki vasıfların, doğrudan yetkili bir merci tarafından, Almanya’da eşdeğer bir meslekle karşılaştırılmasını güvence altına almaktadır. Bu sayede yabancı meslek diplomanızın, Almanya’daki eşdeğer diploma bazında inceletme hakkınız yasal olarak güvence altına alınmıştır. Burada sadece mesleki vasıflarınız önemlidir.

Mesleki yeterliliğiniz resmen tanınmadan da yapabileceğiniz yönetmeliklerle düzenlenmeyen meslekler olarak adlandırılan pek çok meslek vardır. Ancak buna rağmen yeterliliğinizin kontrol edilmesi, iş verenlerin ve şirketlerin yetenek ve bilginizi değerlendirebilmesi açısından iyidir. Buna karşın yönetmeliklerle düzenlenen meslekler olarak adlandırılan meslekler için yurt dışındaki eğitiminiz ve diplomalarınızın tanınması zorunludur. Bunlar başta sağlık alanı (örneğin doktor, sağlık görevlileri ve hasta bakıcılar) olmak üzere sosyal ve pedagoji alanlarındaki mesleklerdir.

Çalışabilmeniz için, mesleğinizin tanınması gerekip gerekmediğini internette www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden öğrenebilirsiniz. Buradan, aynı zamanda mesleğiniz için yetkili makamlar ve danışılabilecek başka yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi'nin telefon servisi de bu konudaki sorular için Almanca ve İngilizce hizmet sunmaktadır (Telefon numarası: +49 30 1815-1111).

Tanınma prosedürü çalışmak istediğiniz eyalette gerçekleşir. İsterseniz yurt dışından da başvurabilirsiniz. Başvurunuza belge olarak diplomanızın onaylı kopyasını ve yurt içi veya yurt dışında yeminli ve yetkili bir tercüman tarafından hazırlanmış tercümesini iliştirmeniz gerekmektedir (Almanya’daki yeminli ve yetkili çevirmen bilgi bankasını internette www.justiz-dolmetscher.de adresinde bulabilirsiniz). Belgelerinizi ise genelde nüfus dairelerinde veya kilise kuruluşlarında tasdik ettirebilirsiniz.

Hangi belgelerin ne şekilde (orijinal mi, tasdikli tercüme veya kopya olarak mı?) sunulması gerektiğini ilgili merciye sorunuz.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst