Son Dakika Altın Fiyat

Gündem:  ABD-Meksika Görüşmeleri ve Tarım Dışı İstihdam

“Global piyasalarda ticaret savaşları tesirli olmaya devam ederken,  en önemli merkez bankalarından da gevşeyici istikamette iletiler geliyor.

  • Hafta başında, Fed lideri Powell, ticaret savaşlarının tesiriyle, faiz indirimi sinyali verdi. Öteki Fed üyelerinden de misal mesajlar  Piyasalar %92,5 ihtimalle Eylül ayında birinci faiz indiriminin  gelmesini bekliyor. Bugün, açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi  ise beklentilerdeki fiyatlamayı artırabilir. Tarım dışı istihdamın  aylık 175 bin kişi artması ve ortalama saatlik yararların da yıllık  %3,2 artış göstermesi bekleniyor. Öncü istihdam datalarından ADP özel  bölüm istihdam verisi, beklentilerin (185 bin kişi) epeyce altında  gerçekleşti (27 bin kişi). Dolar ve ABD faizleri düşüşte  dolar  endeksi DXY 97,1, 10 yıllık ABD tahvili %2,12 düzeylerinde.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise dünkü para politikası  toplantısında faizleri sabit bırakırken, faizlerin mevcut düşük  düzeylerinde en az 2020 yılı birinci yarısına kadar sabit tutulacağını,  Brexit ve ticaret savaşlarının ekonomiyi aşağı çekmesinde ise faiz  indirimine gidebileceğini ya da daha fazla tahvil alabileceğini  açıkladı. Ancak  ECB’nin faiz indirimine yönelik güçlü bir sinyal  vermemesiyle, Euro pahalanırken, bölge faizlerinde hafif yükseliş  görüldü. ¬/$, 1,13’ü aştıktan sonra, 1,1265’lerde. Almanya 10 yıllık  devlet tahvili getirileri, %-0,24 ile rekor düşük düzeyleri gördükten  sonra %-0,23’te.
  • Başka taraftan, ABD ile Meksika ortasında ticaret görüşmeleri devam ediyor ve taraflardan olumlu açıklamalar geliyor. Gelişmeler risk  iştahına sonlu da olsa takviye veriyor.
  • Fed’den faiz indirim beklentileri, petrol fiyatlarının düşük seyri, yurtiçinde Mayıs enflasyonunun yıllık bazda %18,71 ile  beklentilerin altında artış göstermesi, TL etkinlere takviye verdi.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Eylül ya da Ekim ayında, enflasyonun tek hanelere gerileyebileceğini belirtti. Salı günü  5,66’lara kadar gerileyen $/TL, bu sabah 5,8310 düzeylerinde. 5  yıllık CDS 473’lerde.
  • ABD borsaları Fed’den faiz indirimi sinyalinin tesiriyle yükselişte. Son 3 süreç gününde S&P 500 endeksi %3,6, Nasdaq %3,9  kıymet kazandı. S&P 500 endeksinde dün güç payları %1,7 ile en çok  paha kazanan paylar oldu. Avrupa borsalarında, ECB açıklamalarının  akabinde, karışık kapanış görüldü  Eurostoxx-600 endeksi hudutlu düşüş  gösterirken, bankacılık endeksi %1,4 geriledi. Bu sabah ABD’de vadeli  piyasalar ve Asya’da Nikkei-225 endeksi alıcılı süreç görüyor.
  • Petrol fiyatları, Meksika’ya yönelik ticaret tarifelerinin ertelenebileceği ve OPEC ile başka petrol üreticilerinin arz  kısıntılarını uzatabileceğine yönelik haberlerin etkisiyle  toparlanıyor. Hafta içinde 60 $/varil’e kadar gerileyen Brent petrol  fiyatı, 63,2 $/varil düzeylerinde süreç görüyor.

Akbank Ekonomik Araştırmalar Kısmı  Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten’den alıntı, FOREKS haber merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu