ekonomi ve finansSon Dakika Altın Fiyat

Çalışanlar dikkat! Bu 2 şartı yerine getirene SGK’dan toplu para ödemesi! Dilekçe ile başvurabilirsiniz!

Uzun yıllar boyunca çalışma hayatında yer alan ancak emekli olamayan milyonlarca kişiye ek bir hak daha tanınıyor. Yıl, yaş ve prim şartını dolduran kişilere SGK’dan toplu para ödemesi yapılıyor. Emeklilik hayali kuran ancak emekli olamayan kişiler böylelikle toplu paraya kavuşabiliyor. Böylelikle birikmiş paranızı toplu halde alabilirsiniz. Ancak bu toplu parayı alabilmek için 2 şartı birden yerine getirmeniz gerekiyor. İşte; SGK’dan toplu para almanın yolları!

 

Yıllar boyunca çalışma hayatında emek veren kişilerin en büyük hayallerinden birisi emeklilik olmaktadır. Emekli olarak çalışmalarının karşılığını almak isteyenler bazen bu isteklerini yerine getiremiyor. Böylelikle emeklilik ikramiyesinden de faydalanmak mümkün olmuyor. Ancak, birçok kişi bilmese de çalışanların toplu para alma imkanı bulunuyor. Milyonlarca çalışan, eğer gerekli şartları yerine getirirse SGK’dan toplu ödeme alabiliyor. Yaş ve gün şartını sağlamış olan ancak prim eksiği bulunan vatandaşlar SGK’dan ödemiş oldukları prim paralarını toplu halde alabilecek. Böylece birikmiş bir paraya kavuşabilirsiniz. İşte; SGK’dan toplu para ödemesi alma yolları!

Yıl ve yaş şartını doldurmasına karşın primi eksik olduğu için emekli olamayan çok sayıda kişi bulunuyor. Bu kişilere de toplu ödeme imkanı var. Bu kişiler, birikmiş primlerini toptan geri alabiliyor.

Yasa, SSK ve Bağ- Kur’lular için toplu para alabilmenin şartlarını şöyle sıralıyor:

  • Sigortalı olarak çalışmıyor ya da kendi işini yürütüyor olmamak.
  • Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan yıl ve yaşı tamamlamış olmak.

Toplu para talebi vefat eden kişilerin kanuni mirasçıları tarafından da yapılabiliyor. Burada da ölüm aylığı bağlanmaması esas alınıyor. Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe ile başvurmak gerekiyor.

Ne kadar ödeneceği ise o zaman yatırılan paranın her yıl katsayısının güncellenmesiyle belirleniyor.

SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri veriliyor. Bağ- Kur’lulara (4B) tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler iade ediliyor.

Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Sağlık için ödenen primler ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor.

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar iade edilmiyor. Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

TOPLU PARA ÖDEMESİ ALMA ŞARTLARI!

Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmamak ya da kendi işini yapmıyor olmak gerekir.

Emeklilik için gerekli olan hizmet süresi ve yaş şartlarını tamamlaması şarttır. Hizmet süresi erkekler için 25 yıl; kadınlar için 20 yıl olarak belirlenmiştir.

Sigortalı kişilerin vefat etmesi durumunda toplu ödeme iadesi için hak sahipleri taleplerini iletebilir. Bu aşamada hak sahiplerinin yetim ve dul aylığı almıyor olması gerekir.

Esas kazancın toplamını aşan prim miktarının da geri ödemesi yapılır. Başka bir ifade ile; prim ödemesi için belirlenen tavan ücretin üzerinde yapılan ödemeler için iade talebi yapılabilir.

 

4A (SSK) sigortalılık statüsünde olan kişilerin prim iadesinde 2008 tarihi milat olarak kabul edilir. 2008 tarihinden önce kişiler hem kendi hem de işverenlerinin ödediği primlerin iadesini alabilirler. Ancak 2008 yılından sonra yapılan başvurularda işçi primlerinin iadesi sağlanır.

4B (BAĞ-KUR) sigortalılık statüsünde olanlara prim iadesi konusunda herhangi bir tarih kısıtlaması yapılmaz. Geriye dönük olarak yapılan hizmet borçlanması ödemeleri ile Genel Sağlık Sigortası primleri geri ödenmez.

 

TOPLU PARA İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Toplu ödeme için kişilerin resmi talepte bulunması gerekir. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden yapılır. Kişilerin başvuru sırasında yanında dilekçe ve T.C. kimlik kartının olması yeterlidir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yetkili birimi başvuruyu inceler ve uygunluğuna dair karar verir. İnceleme dönemi yaklaşık 1 ay kadar sürer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu