Bosna Hersek

Bosna Hersek’ten Alınacak Hediyeler

Bosna-Hersek yerli yabancı turistlerin göz tatil alanlarından biri olmaya devam ediyor. Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuz olan Bosna-Hersek tatil yapmak için çok elverişli bir ülke olarak görülüyor. Tarihi olarak Osmanlı’dan miraslar taşıyan ülkeye pek çok sayıda akademisyen de tatil ve bilgi amaçlı seyahat etmektedir. Kültürel değerleri, tarihi mirası ve doğal güzellikleri adeta göz kamaştırıyor. İnsan tatil için gitti zaman bile hiç geri dönmeyi istemiyor. Havasının berraklığı toprağının verimliliği orada yediğiniz meyve ve sebzelerin tadından çok rahatlıkla anlaşılmaktadır. Yaptıkları köfteler ve illerindeki baklava türlerinin tadı adeta damakta kalıyor. Bosna-Hersek’e tatil için gidenler ülkelerine dönerken hediyeler ile dönmektedir. Ancak Bosna Hersek’te alınabilecek hediyelerin ne olacağını düşünen gezginler için bir liste hazırladık. İşte Bosna’dan alınabilecek en güzel hediyeler…

Saraybosna’dan Alışveriş Yapmak

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna ili turistlerin son derece ilgisini çekmektedir. İl’deki Osmanlı dönemine ait camiler, evler adeta ayaklı tarih gibidir. Çok ilginç tarihi bilgiler edinmek mümkündür. Kültürünü yitirmeyen Saraybosna’da çok sayıda hediye alternatifi bulabilirsiniz. Orada yer alan Baş çarşı adı verilen bölgede çok sayıda hediye alternatifine rastlayabilirsiniz. T-şort, süs eşyası, fincan takımı, vitrin süsleri, el emeği süslemeler adeta gözünüzü alacaktır. Fiyatları da son derece uygundur. Eşya olarak bu tarzda hediyeler almayı tercih edebilirsiniz.

Gıda hediyeleri

Bosna-Hersek mutfak kültürü de gelişmiş bir ülkedir. Baş çarşıda yürürken hemen her adımızınız da taze kavrulmuş kahve kokusu alacaksınız. Burada çekilen ülkeye ait taze kahveleri de hediye olarak tercih edebilirsiniz. Bosna kahve fincanı seti adını verdikleri fincan takımları da çok satın alınmaktadır. Yine oranın kültürüne ve mutfağına hitap eden kuru etlerden de satın almadan geçmemenizi öneriyoruz. Çarşının sonunda açık Pazar alanları bulunmaktadır. Bu pazarların tezgâhlarında kuru etlerin tadına bakarak satın alma seçeneği sunulmaktadır. Yine hediye listenize kırmızıbiber ve sebze tozu olan vegeta’yı da ekleyebilirsiniz. Sanatçıların ruhunu taşıyan Bosna’dan kırtasiye alışverişi yaparak da hediye alabilirsiniz. Yani sonuç olarak ülkede çok sayıda hediye alternatifi bulmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu