Bosna Hersek

Bosna Hersek Resmi Dili Nedir?

Bosna Hersek Resmi Dili Nedir hangi diller konuşulmaktadır? Bosna Hersek konuşulan diller listesi.

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Bosna Hersek Resmi Dili; Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça’dır. Ancak uluslararası bir toplum olan Bosna Hersek’te İngilizce ikinci dil gibidir. Bu sebeple Bosna Hersek’i ziyaret ettiğinizde rahatlıkla İngilizce olarak iletişim kurabilirsiniz. Bosna Hersek’te insanlar oldukça sıcak kanlı ve misafirperverlerdir. Bu sebeple iletişim kurmak konusunda Bosna Hersek’te hiç sorun yaşamazsınız. Üç farklı etnik gruptan oluştuğu için üç farklı resmi dil bulunan bosna Hersek’te hemen her milletten insanlar tanışmanız da mümkün. Nüfus yoğunluğunu gençler ve Boşnaklar oluşturduğu için rahatlıkla bu dillerde iletişim kurabilirsiniz ve dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda gece hayatı da son derece renkli olan bu ülkede dışarı çıktığınızda barlarda, kafelerde ya da sokaklarda sokak sanatçılarının söylediği boşnakça şarkılar ile keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Bosna Hersek Resmi Dili: Boşnakça

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Bosna Hersek resmi dilleri Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça’dır. Ülke genelinde Boşnakça en çok kullanılmaktadır. Boşnakça; Bosna Hersek’te yaşayan Boşnakların konuştuğu bir Slav dilidir. Sırpça, Boşnakça, Hırvatça, Slovence, Makedonca, Slovakça ve Bulgarca birbirine çok benzeyen dillerdir. Bu dillerden herhangi birini biliyor olmak, Boşnakça’yı da rahatlıkla konuşabilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda Bosna Hersek’te İngilizce konuşarak da rahatlıkla iletişim kurup vakit geçirebilirsiniz. Dünyanın en zor dillerinden gösterilse de Türkçe 8000 kelime içeren Boşnakça dili için bazı kelimeleri öğrenmek orada kullanmak açısından iyi olacaktır. Örneğin; Boşnakça günaydın “Dobro jutro” şeklinde söylenmekte. Boşnakça seni seviyorum ise “volim te” olarak söyleniyor.

Bosna Hersek Resmi Dilleri: Hırvatça

Akdeniz’e kıyısı olan Bosna Hersek resmi dili Hırvatça olarak da gösterilmektedir. Hırvatça; Sırpça, Boşnakça, Slovence gibi Slav dilleri ile benzerlik göstermektedir. Bu sebeple aynı Boşnakça gibi herhangi birini bilmek yine bu dili kullanmak konusunda büyük kolaylık sağlayacaktır. Yaklaşık 19 milyon kişi Hırvatça dilini günlük konuşmasında kullanıyor. Hırvatça’da yaklaşık 1190 tane Osmanlı Türkçesi sözcük de bulunuyor. Bu sözcüklerden de faydalanılarak rahatlıkla oradaki günlük yaşantıda iletişim kurulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu