Almanya

Almanya’da Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Almanya’da Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır? Almanya Ne Kadar Çocuk Parası Yardımı Ödüyor? Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir çocuk Almanya’da, Avrupa Birliği ülkesinde veya Avrupa Ekonomi Bölgesi Anlaşmasına üye bir ülkede yaşıyorsa ve 18 yaşını bitirmemişse, ebeveynlerinin çocuk parası alma hakkı vardır. Çocuğunuz meslek öğreniyor veya yüksek öğrenim görüyorsa çocuk parası hakkı 25. yaş gününe kadar uzar. İlk iki çocuğun her biri için aylık 184 Avro, üçüncü çocuk için 190 Avro ve sonraki her çocuk için 215 Avro çocuk parası ödenir. Çocuk parası için İş Bulma Ajansının Aile Sandığına (Familienkasse) dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Buna ilaveten ailelerin gelir vergisi hesaplanırken gelirden her çocuk için vergiden muaf bir meblağ düşülür.

AB ülkeleri, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre vatandaşları, Almanya’da ikamet ediyor veya çalışıyorlarsa, Almanlar gibi çocuk parası hakkına sahiptirler. Diğer yabancılar, yerleşme izinleri olduğu takdirde, aynı hakka sahiptirler. Oturma izni olanlar da, Almanya’da çalışma hakkına sahipseler ya da Almanya’da izinli olarak çalışmışsalar çocuk parası alabilirler. Düzenlemeler hakkında yetkili yerlerden bilgi alınız.

Çocuk Yardımı
Aşağıdaki koşullarda Alman Devleti, düşük gelirli aileleri ayrıca çocuk yardımıyla desteklemektedir:

  • Bekar çocuklarınız 25 yaşın altındaysa ve sizinle aynı evde yaşıyorlarsa.
  • Geliriniz ve varlıklarınız ebeveynlerin asgari geçimini sağlayıp, çocuklarınkini sağlayamıyorsa.
  • Sosyal yardım ya da işsizlik parası II almıyorsanız.

Bunun dışında, çocuk yardımı veya kira yardımı alan aileler, 1 ocak 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere eğitim ve katılım yardımı alma hakkına sahiptirler. Bu yardımın içeriği:

  • Günübirlik okul ve yuva gezileri
  • Bir günden fazla süren okul ve yuva gezileri
  • Okul malzemesi ihtiyaçları için senede 100 Avro
  • Öğrencilerin yol masraflarını karşılamak için yol parası
  • Uygun öğrenme desteği
  • Okul, yuva ve kreşte öğlen yemeği
  • Sosyal ve kültürel etkinliklere katılmak için destek

Eğitim ve katılım hizmetlerinden yerel yönetimler, yani şehir yönetimleri, bölgesel ya da mahalli yönetimler sorumludur.

Çocuk yardımının tutarı, ebeveynlerin gelirine ve varlıklarıyla bağlantılıdır ve çocuk başına aylık azami 140 Avro’dur. Çocuk yardımı için dilekçe formunu Aile Sandığından, dilerseniz internetten www.familienkasse.de adresinden de alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu