Almanya

Almanya Oturum Yasasıyla İlgili Bilgiler

Almanya Oturum Yasasıyla İlgili Bilgiler, Oturum Yasası Hakkında Türkleri İlgilendiren Bilgiler ve Son Güncellemeler Bu Yazımızda.

AB, AEB veya İsviçre vatandaşı değilseniz ve Almanya’da uzun süre kalmak istiyorsanız, oturma izni almak zorundasınız. Giriş vizesi dışında dört çeşit oturma izni vardır:

  • Oturma izni (Aufenthaltserlaubnis)
  • Yerleşme izni (Niederlassungserlaubnis)
  • AB Kalıcı Oturma İzni
  • AB Mavi Kart

Oturma İzni
Oturma izninin süresi sınırlıdır ve belirli bir oturum amacına bağlıdır. Almanya’da

  • meslek öğrenimi yapanlar,
  • çalışmak isteyenler,
  • uluslararası hukuk, insani ya da siyasi nedenlerle kalabilecekler,
  • ailevi nedenlerle göç edenler,
  • Alman uyruğundan çıkmış olup dönüş yapan yabancı uyruklular ve
  • başka bir AB ülkesinde kalıcı oturum iznine sahip kişilere verilir.

Düzenlenmesi için gerekli koşullar devam ettiği sürece oturma izni uzatılabilir. Bunun için temel olarak kişinin yönetmeliklere uygun şekilde uyum kurslarından birine katılıp katılmadığı da göz önünde bulundurulur. AB Mavi Kart sahipleri, araştırma amaçlı oturma izni sahipleri ve uyum ihtiyacı düşük olduğu görülen kişiler uyum kursunu bitirmekle yükümlü değildir.

Üçüncü ülke vatandaşı konumundaki (yani AB, AEB ya da İsviçre vatandaşı olmayan) yabancılar, sadece oturma izninde açıkça belirtildiği takdirde çalışabilirler. AB, AEB ülkesi ya da İsviçre vatandaşları genelde çalışma serbestisine sahiptirler. Daha geniş bilgiyi bulunduğunuz yerdeki yabancılar dairesinden edinebilirsiniz.

Yerleşme İzni
Yerleşme izni süresizdir ve Almanya’da çalışma iznini de içerir. Yerleşme iznini alabilmek için en az beş yıllık oturma iznine sahip olmanın yanı sıra bir takım koşulları da yerine getirmeniz gerekir. Yerleşim izni için dilekçe verenlerin örneğin ailesinin ve kendi geçimini sağlayabiliyor olması, Almancaya yeteri kadar hâkim olması ve sabıka kaydının bulunmaması gerekir. İstisna durumlarda zamansal koşullar aranmayabilir veya düşük zamansal koşullar aranabilir, örneğin yüksek vasıflı meslek sahibi göçmenlerde olabileceği gibi. Yeterli Almanca bilgisine sahip olmaları halinde AB Mavi Kart sahipleri yaklaşık iki yıl sonra yerleşme izni için başvurabilirler.

AB Kalıcı Oturma İzni
AB Kalıcı Oturma İzni de süresizdir ve çalışma iznini de içerir. Verilme koşulları bakımından yerleşme izniyle benzerlik gösterir. AB Kalıcı Oturma İzni diğer Avrupa Birliği ülkeleri için de serbest dolaşım hakkını içerip, üye ülkelerde süreli oturma izni alma hakkını da tanır.

Oturma izniniz hakkında sorularınız varsa, danışmakta tereddüt etmeyiniz. Göçmen Danışma Merkezlerinde her zaman size yardımcı olacak birini bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu