Almanya

Almanya Meslek Danışmanlığı, Mesleki Eğitim ve İş Yeri Bulma Yardımı

Almanya Meslek Danışmanlığı, Mesleki Eğitim ve İş Yeri Bulma Yardımı Nasıl ve Nereden Ücretsiz Olarak Alınır sorularının cevabı bu yazımızda.

Mesleki eğitim almak veya çalışmak için uygun bir yer bulmak her zaman kolay olmayabilir. Aşağıda, meslek danışmanlığı, mesleki eğitim ve iş yeri aramada yararlı olabilecek bilgiler sunulmaktadır.

Almanya’da kendinize uygun bir meslek bulabilmeniz için kişi olarak çaba sarf etmeniz gerekir. İş Bulma Ajanslarının meslek bilgi merkezleri (Berufsinformationszentren, BIZ) Almanya’daki çeşitli meslek, faaliyet ve gerekli yeterlilikler hakkında bilgilendirir. Bunun yanında, İş Bulma Ajansı çalışanları mesleki eğitim veya iş yeri bulmanıza yardımcı olurlar.

İş Bulma Ajansının tüm Almanya’da şubeleri bulunmaktadır. Bulunduğunuz bölgeyle ilgili şubenin yerini Federal İş Bulma Ajansının www.arbeitsagentur.de adresli internet sayfasının “Kontakt/Anschriften der Agenturen vor Ort” alt seçeneğinden öğrenebilirsiniz.

Almanya’da, özellikle de el sanatı ve ticari mesleklerde ikili meslek eğitim sistemi uygulanmaktadır; yani eğitim hem pratik olarak iş yerinde hem de teorik olarak meslek okulunda yapılır.

İnternette ve günlük gazetede iş arama
İnternetteki arama portallarından, bölge ve mesleki yeterlilik kriterlerine göre iş yeri arayabilirsiniz (örn. İş Bulma Ajansının iş yeri borsası). Kimi sitelerde de elektronik posta aboneliğini kullanarak, aradığınız kriterlere uygun yeni iş yeri ilanları hakkında haber verdirebilirsiniz.

Ayrıca, şirketlerin internet sitelerine girip, açık pozisyonlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Genellikle “Jobs” (iş yeri) ve “Karriere” (kariyer) terimleri altında bu ilanlara ulaşmak mümkündür.

Çoğu iş yeri için günlük gazetelerde de ilan bulabilirsiniz. Bu ilanlar genelde çarşamba ve cumartesi baskılarında çıkar.

Dikkat! İnternette ve günlük gazetelerde bazen gayrı ciddi ve aldatmaya yönelik (evden çalışmak gibi) ilanlar bulunmaktadır. Bu yüzden, iş kontratı imzalamadan önce mutlaka yapılacak iş hakkında ayrıntılı bilgi edininiz.

İş aramanın başka bir yolu da, bir gazetede iş arama ilanı (Stellengesuche) vermek veya internet portalında kişisel profil sayfası açmak olabilir. Orada mesleki yetenek ve vasıflarınızı sergileyebilir, aradığınız iş yerinin nitelikleri hakkında aydınlatıcı bilgi verebilirsiniz.

İş Başvurusu
Başvuru yazınızda yetenek ve deneyimlerinizin ayrıntılı şekilde açıklanması, başvurunuzun başarılı olması bakımından çok önemlidir. İşverenler, yeterliliğiniz hakkında sağlıklı karar verebilmek için, yazılı başvuru ile resimli ve imzalı öz geçmiş, diploma ve varsa, bonservisinizi görmek isterler. Diploma ve belgelerin Almanca dilinde olması gerekmektedir. Çoğu kez çevrimiçi başvuru yapmak da mümkündür. İşverenin ne tür başvuruları kabul ettiği hakkında önceden bilgi almanızda fayda vardır.

Meslek Geliştirme
Meslek öğrenme ve geliştirme Almanya’da büyük önem teşkil eder. Birçok meslekte, eğitim bittikten sonra ek yeterlilikler edinmek ve mesleği geliştirmek gereklidir. Bu amaca hitap eden çeşitli programlar vardır:

  • Kurs ve seminerler
  • Meslek değiştirme programları
  • Yüksek tahsil (açık ve sanal öğretim dahil)
  • E-Öğretim (internet üzerinden)

Federal İş Bulma Ajansı meslek geliştirme konularında önemli bir muhataptır. “Yeterlilik sayesinde uyum” destek programı (Integration durch Qualifizierung, kısaca: IQ) mesleki uyum ve geliştirme hakkında bilgi sağlamaktadır. Meslek geliştirme imkânları çoğu kez işverenler tarafından da sunulmaktadır. Katılmak istediğinizde işvereninizle konuşmanız faydalı olacaktır.

Girişimcilik ve Serbest Çalışma
Serbest girişimcilerin Almanya için önemi çok büyüktür. Almanya, her zaman, yaratıcılık ruhuna sahip, yeni ürün, işlem ve hizmetler geliştiren kişilere ihtiyaç duymaktadır. Fakat girişimcilikteki en büyük problem maddi risktir. Bundan dolayı titiz bir ön çalışma ve maddi güvence çok önemlidir. İş kurmak isterseniz, devlet teşviklerinden faydalanabilirsiniz.
Kimlerin serbest çalışabileceği, oturum yasası ve AB serbest dolaşım yasasıyla düzenlenmiştir. Avrupa Birliği dışından geliyorsanız, yönetmelikler hakkında özellikle bilgi almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu