Son Dakika Altın Fiyat

AKŞAM RAPORU:  Fed FOMC beklenirken, Enflasyon Raporu sunumu hayal kırıklığı yarattı

Küresel yatırımcıların gözü Fed FOMC’de olduğu için, Venezuela’da darbe teşebbüsü şimdi fiyatlanmadı. Wall Street borsaları rekora koşarken, gösterge 10 yıllık tahvil getirisi de 4 paz puan düşüşle %2.50’ye geriledi. Ha keza, Dolar Endeksi’nin de gerilemesinden yatırımcıların bu akşam (Çarşamba) Fed Lideri Powell’ın sene sonunda faizlerin düşeceğine dair iletiler vermesini beklediğini okuyoruz.

Petrol daha çok OPEC’in üretim kısıntılarını uzatmayı tartışmaya açması ve ABD’de üretimin düşmesi haberleriyle 2019 doruğuna yürüyüşünü sürdürdü. Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP,  Ülkeler = GOÜ)  ise konsensusun bilakis A/A gerileyen Çin imalat sanayi ve hizmetler PMI anketleri korku yarattı. MSCI GOP Pay Endeksi ve F/X günü sırasıyla %0.5 ve %0.2 kayıpla kapattılar.

Dinamik Menkul gece bülteninde gündemi şöyle kıymetlendirdi:

Dolar global bazda sert bir biçimde kıymet kaybı yaşarken, dolar  endeksi 97.25 düzeyine kadar gerileme kaydetti. Yarın ki faiz oranı  kararı öncesinde ABD vadeli endeksleri rekor tazelemeye devam ederken  dolar majör para üniteleri karşısında satıcılı bir görünüm izledi.

Çin  tarafında açıklanan PMI datalarının beklentilerin altında kalması  Avrupa Borsalarında tasa ile karşılanırken Asya  hisselerinde  satışların yaşanmasına yer hazırladı. Euro Bölgesinin en büyük  ekonomisine sahip olan Almanya’da işsizlik oranı değişimi -12K ile  beklentilerin altında açıklandı. İşsizlik oranı ise Nisan ayında %4.9  ile beklentilere paralel açıklandı. Euro Bölgesi ekonomik büyüme  verisi çeyreklik bazda %0.4 ve yıllık bazda ise %1.2 ile hem  beklentilerin hem de bir evvelki düzeyin üzerinde açıklandı.

Olumlu  gelen bilgilerin akabinde Euro, dolar karşısında kıymet karı yaşarken  1.1220 referans düzeyinin üzerini test etti.

Yurt içi piyasalarda  ise TCMB enflasyon raporu dikkatle takip edildi.Merkez Bankası 2019  yıl sonu TÜFE iddiasını değiştirmeyerek %14,6 olarak tuttu.

Açıklamanın akabinde soru karşılık kısmında mikrofon başına geçen Çetinkaya üst taraflı risklerin devam etmesi durumunda ilave  sıkılaştırma yapılabileceğini vurguladı. Ayrıyeten Çetinkaya, TCMB karar  metnindeki değişikliğin kısa vadeli bir sinyal olmadığını belirtirken  metindeki değişimin gerektiği vakit sıkılaştırma döngüsü olabileceğine  işaret ettiğinin altını çizdi. TCMB’nin bir kur gayesi olmayacağını  belirten Çetinkaya piyasa faizlerinin siyaset faizi etrafında  dalgalandığını söz etti. Açıklamaların akabinde 5.9596 seviyesinin  üzerine yükseliş gösteren dolar TL kuru bu düzey üzerinde yeterli  potansiyeli bulamayarak bu düzeye yakın dengelendi. (FOREKS Haber Merkezi)

Çarşamba sabahı 01:00’de dolar/TL bir kere daha 5.97 sonunu zorlarken, günün kaçırılmaması gereken gelişmesi ise DİBS getirilerinde zıplama oldu. Asıl kıstas tahvil olan 10 yıllıklarda getiri 57 baz puan yükselerek %20’ye dayandı. 2 yıl vadeli kağıtta ise 300 baz puana yakın yükselişle %23 aşıldı.

Siyaset cephesinde ise YSK İstanbul kararının Pazartesi’ye kalacağı basına yansırken, ABD-Türkiye münasebetlerinde ek bir pürüz olarak Trump’ın Ankara’nın manevi takviye verdiği Müslüman Kardeşleri (İhvan) terör örgütü ilan etmeyi tasarladığı rapor edildi.

FÖŞ FOMC toplantısını yorumladı

Güldem Atabay yazdı: Rezerv konusu burada kapanmaz

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumları için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu